Home    Ile będzie mnie kosztować życie na Erasmusie w Kordobie

Jedno pytanie, które nasuwa się nam wszystkim przed przeprowadzką do nowego miasta jest ile pieniędzy będzie mnie kosztować mieszkanie tam. To zależy od wielu czynników i od życia, które chcesz prowadzić w mieście, jako że istnieją ceny na każdy gust. Jeśli jesteście Erasmusami najprawdopodobniej pieniądze spływają Wam trochę skromnie ale najlepsze w Kordobie jest to, że możecie spędzić tu rok bez wielkich strat, chociaż będąc całkowicie szczerymi, nie jest to także rok dobry na oszczędzanie

Będziecie mieli lepsze i gorsze miesiące, ale Kordoba nie jest drogim miastem. Obliczmy ile pieniędzy miesięcznie potrzebujecie aby dotrwać do końca miesiąca bez problemu, przynajmniej z podstawowymi wydatkami na Erasmusa.

KOSZTY ŻYCIA NA ERASMUSIE W KORDOBIE (za osobę w mieszkaniu dzielonym z 3 osobami):

• Wynajęcie pokoju: pomiędzy 230 a 330 euro miesięcznie

• Miesięczny rachunek za światło: między 25 a 35 euro miesięcznie (zależy od miesiąca)

• Miesięczny rachunek za wodę: pomiędzy 10 a 15 euro miesięcznie

• Internet: około 12 euro miesięcznie

• Butla z gazem: 6 euro (starcza na dwa tygodnie)

• Rachunek za gaz ziemny (jeśli posiadasz): pomiędzy 5 a 15 euro za miesiąc

• Karta doładowania do telefonu: od 11 euro za miesiąc

Na obecną chwilę: pomiędzy 218 a 368 euro miesięcznie bez wliczonego transportu i jedzenia. Kontynuując, wskazujemy Wam ceny transportu i napojów w Kordobie. Kwota wydatków zależy od częstotliwości z jaką będziecie korzystać z autobusu lub ile wydacie na jedzenie, napoje, wyjścia i inne Erasmusowe wypady. Abyście mieli wyobrażenie:

  • Bilet autobusowy: 1,30€ (bądź w przypadku Bonobusu: 0’73€)
  • Piwo lub napój: 1,50 – 1,80€
  • Kawa: 1,20€

Być może trzeba będzie doliczyć około 100 lub 200 euro więcej za miesiąc (wydatki pomiędzy 320€ a 560€), ale ta kwota nawet nie zbliża się jeszcze do średniej któregokolwiek z miast europejskich i tak jak już powiedzieliśmy wcześniej: Kordoba jest tanim miastem. Teraz wyszczególnimy Wam wydatki nieco szerzej aby było dla Was jasne czego potrzebujecie podczas tego roku na Erasmusie.

Wydatek za wynajem: Zwykle dzieli się mieszkanie z innymi osobami. Będziecie mieli o wiele bardziej pełniejsze doświadczenie na Erasmusie i jest to najtańsza opcja. Cena może zależeć od obszaru bądź dzielnicy Kordoby, stanu mieszkania, wyposażenia, rozmiaru pokoju i ilości osób z którymi mieszkasz, ale nie powinna być większa niż 285 euro. Normalne jest płacenie około 200€ za miesiąc bez wliczonych rachunków.

Transport: Możecie zajrzeć do sekcji „Transport”, w której wyjaśniliśmy Wam jakie są dostępne środki aby poruszać się po Kordobie i ich ceny, chociaż w większości będziecie przemieszczać się na piechotę. Kordoba nie jest duża i odległości są krótkie, poza tym jeśli wybierzecie dzielnicę w której mają w zwyczaju mieszkać Erasmusi, np. Ciudad Jardín lub Vallellano, centrum będzie praktycznie obok.

Jeśli kupicie bonobus w celu przemieszczania się autobusem, możecie zaoszczędzić pieniądze. Kupując bilet po raz pierwszy musicie zapłacić 1 euro za kartę i pierwsze doładowanie za minimum 5 euro. W miesiącu nie wydacie więcej niż 30€ za transport (każdy bilet płacony z bonobusu kosztuje 0,70€)

Jedzenie: Jedzenie jest wydatkiem nieco skomplikowanym do obliczenia. Nie wszyscy jemy to samo, i oczywiście, zależy też od tego gdzie i co kupujemy. W Kordobie znajduje się „Lidl”, jeden z tańszych, ale jest na obrzeżach i prawdopodobnie nie posiadacie samochodu. Najlepszą opcją jest supermarket „Día”, w którym znajdziecie dobrej jakości produkty i w dobrej cenie. Średnie wydatki dla Erasmusa mogą wynosić pomiędzy 85 a 100 euro miesięcznie. Wpływa na to znacznie czy lubicie gotować czy nie, jako że gotowe jedzenie zawsze jest bardziej drogie jak gdybyście gotowali dla siebie samych.

Telefon: Niestety, Hiszpania jest jednym z krajów europejskich, w którym płaci się więcej za telefonię komórkową i mamy dużo firm, które oferują tą usługę w naszym państwie, chociaż ceny znacznie się od siebie nie różnią. Najtańszym operatorem komórkowym, który znaleźliśmy jest Yoigo, który oferuje dogodne warunki i dobrą usługę. Najtańsza jest karta pre-paid i w zależności od tego co chcecie możecie mieć za 8 euro miesięcznie, do których należy dodać sumę pieniędzy, które wydaliście.

Wyjścia na miasto: To naprawdę zależy od Was. Jak często w miesiącu wychodzicie? Ile chcecie wydać na każde wyjście? Do jakich miejsc wychodzicie? Generalnie dyskoteki i puby w Kordobie są bezpłatne, chociaż zawsze są miejsca, w których musicie zapłacić za wejście, zazwyczaj w późnych godzinach nocnych. Szklanka alkoholu zazwyczaj kosztuje około 7€  na dyskotece i około 5€ w barach, co w porównaniu z tym co się płaci w dużych stolicach nie jest dużo. Piwo wydaje się być najtańsze- około 1,20 euro za małą butelkę.
S

Jak już sprawdziłeś, Kordoba nie jest drogim miastem. Wszystko zależy od życia, które będziesz  prowadzić podczas swego pobytu na Erasmusie, ale zalecamy Ci zaplanowanie miesiąca, obliczenie stałych wydatków i trzymanie tych pieniędzy w szufladzie tak jak gdyby nie istniały, więc nie będą Cię kusić abyś wydał więcej. Jeśli dobrze tym pokierujesz, może się zdarzyć, że będą miesiące w których zostanie Ci mała ilość pieniędzy aby przechować je na podróże.