Home    7 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiesz o Kordobie

Powiemy wam o niektórych tajemnicach, które skrywa to miasto i które powitają Was w czasie gdy rozpocznie się najlepszy rok Waszego życia- Wasz Erasmus. Faktów o Kordobie!

Kordoba posiada jeden z największych na świecie centrów historycznych znajdujących się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

To, co będziesz wiedzieć o  centrum historycznym miasta będzie w dużej mierze zależeć od tego gdzie w Kordobie znajduje się Twoje studenckie mieszkanie, wydział na którym studiujesz, ale przede wszystkim, jak ciekawy będziesz. Mieści się tu tysiące brukowanych ulic rozpoczynających się, bądź kończących na przepięknych placach, które zazwyczaj zawierają kościoły skonstruowane wieki temu, w przeróżnych stylach. Przykładem takiego miejsca jest plaza de Santa Marina znajdująca się w dzielnicy o tej samej nazwie, także nazywana „dzielnicą walki byków”. Jeśli pewnego dnia zdarzy Ci się zgubić w tym obszarze, przygotuj się na odkrycie przeróżnych placów, zakątków i ogrodów, które sprawią, że zakochasz się w tym mieście jeszcze bardziej. 

Pokój do wynajęcia

Polecamy wam zakończenie spaceru o zmierzchu w ogrodach Villalones, obok plaza de Orive. Po tym spacerze zdacie sobie sprawę, że nie chcecie aby wasz erasmusowy rok w Kordobie kiedyś się skończył.

W XX wieku jedynym mostem umożliwiającym dotarcie do Kordoby był Most Rzymski (Puente Romano).

Mieszkanie studenckie

Czy możecie sobie wyobrazić Puente Romano przed swoją rekonstrukcją, jako jedyna trasa aby uzyskać dostęp do miasta od jego południowej strony?  Było tak prawie przez 20 wieków od czasu jego rekonstrukcji w I wieku aż do 1953 roku, kiedy to udostępniono most San Rafael. W rzeczywistości utworzyła się część Via Augusta- drogi prowadzącej z Rzymu aż do miasta Kadyks w okresie świetności Imperium Rzymskiego i która była dosyć tłoczna. Obecnie most łączy Campo de la Verdad z dzielnicą, na której mieści się meczet i od 2004 ruch pojazdów na tym obszarze jest niedozwolony. 

Znajduje się tutaj wyspa pełna rzeźb.

Mieszkanie studenckie Kordoba

Tak, tak, nie rób takiej miny… jest to bardzo prawdopodobne, że nie wiedzą o tym nawet niektórzy mieszkańcy Kordoby, ale tak jest na prawdę, nie żartujemy. Umiejscowiona jest ona na lewo od mostu San Rafael, jeśli kierujesz się od strony plaza de Andalucia. Znana jest jako „Wyspa Rzeźb” i zawiera kilkanaście rzeźb wykonanych przez różnych autorów podczas Międzynarodowego Sympozjum Rzeźby, które odbyło się w 2004 roku. Najsmutniejsze jest to, że nie ma do niej dostępu, chociaż rozważa się umieszczenie małej łódki, która miałaby przepływać od samego brzegu. 

Meksyk, Kolumbia, Argentyna i USA także mają swoją Kordobę. 

To prawda, nie mają meczetu ani dzielnicy żydowskiej, ani Ciudad Jardin- ulubionej dzielnicy wszystkich studentów w Kordobie, ale z pewnością mają wiele innych rzeczy. Faktem jest, że nasza Kordoba dała swą nazwę wielu innym miastom rozsianym po drugiej stronie Atlantyku i nawet nas to nie dziwi!

Los Patios zostały uznane jako Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe Ludzkości.

Mieszkanie studenckie w Kordobie

W czasie słynnego maja mieszkańcy Kordoby celebrują jedno z wydarzeń uznawanych jako Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe Ludzkości UNESCO, los Patios, podczas którego sąsiedzi z najbardziej charakterystycznych dzielnic Kordoby konkurują o zdobycie tytułu najpiękniejszego dziedzińca. Otwierają dla zwiedzających swoje dziedzińce udekorowane we wszelkiego rodzaju doniczki przez okres dwóch tygodni, w środku wiosny. Istnieją także dziedzińce, które otwarte są dla turystów przez cały rok, tak, aby mogli oni je zobaczyć. 

Bądź częścią trasy „Los caminos de Sefarad”

Mieszkanie współdzielone

Istnieją inne andaluzyjskie miasta należące do tej trasy, które zostały do niej włączone ze względu na swoją żydowską przeszłość. Dziedzictwo, architektura, historia, kultura i sztuka łączą się w sefardyjskim dziedzictwie Andaluzji, odwiedzanym przez tysiące turystów rocznie. Takim przykładem jest Synagoga w Kordobie i oczywiście, dzielnica żydowska (la Judería). Jeżeli studiujesz na Wydziale Filozofii i Literatury nie ma potrzeby byśmy mówili Ci coś więcej, ta dzielnica będzie Ci już tak znana jak Twój dom.

7. Jest to miasto tysiąca legend.

Mieszkanie współdzielone w Kordobie

Po pewnym czasie mieszkania w Kordobie podczas Waszego Erasmusa zapewne zauważycie, że to miasto ma w sobie coś magicznego. Istnieją tysiące legend, które je otaczają: legenda o Sędzi z Białego Domu, Dziecko Męczennik, mit i legenda o Juan Palomo, ulicy La Abrazamozas, ulicy La Cabezas i tragiczna historia o niemowlętach z Lara … to są niekończące się historie, prawdziwe czy nie, ale dają pewien urok naszemu miastu, jego mieszkańcom i ulicom.

Jeśli nie masz dość tych 7 faktów o Kordobie, możesz również przeczytać nasz artykuł o najlepszych miejscach do jedzenia. A jeśli nadal nie masz pokoju w Cordobie, odwiedź nas w Interasmundo, abyśmy mogli Ci pomóc we wszystkim.