Home    UWAGA OSZUSTWO: Nie dawaj pieniędzy żadnemu technikowi od gazu czy elektryczności

To nie jest normalne, ale może się zdarzyć…

Tytuł może wydawać się niepokojący lub być może trochę jak porada mamy, ale nie bez powodu. Każdego roku na początku roku szkolnego wychodzą na ulicę typowi oszuści, którzy wykorzystują moment do wyciągnięcia pieniędzy od jakiejkolwiek osoby, bardziej podatnej tym lepiej. Nie są to rzadkie przypadki, w których osoby starsze, uczniowie lub studenci Erasmusa są uwikłani w oszustwa, które są dość powszechne.

To początek roku szkolnego i profesjonalni oszuści wiedzą, że będziecie tu trochę czasu dzięki stypendium Erasmusa w Kordobie i że właśnie przybyliście do miasta, jeszcze nie opanowując dobrze języka ani instalacji w mieszkaniu. Tak więc, tak bardzo opiekuńczo jak to może brzmieć, niech nie przyjdzie Wam do głowy otwierać drzwi ani dawać pieniędzy nikomu kogo nie znacie!

Jak zacząć…

erasmus-cordova-truffa

Zazwyczaj przychodzą do mieszkania ubrani w polo lub koszulki którejś firmy elektrycznej lub od gazu i proszą abyście pozwolili im wejść aby sprawdzić instalacje. Na początku stwierdzają, że nie jesteście właścicielami mieszania i ponadto jesteście na Erasmusie w Kordobie, więc jesteście w tym mieście tylko przez okres roku.

Jak tylko „przejrzą” (cudzysłów dlatego, że oczywiście nie sprawdzają niczego i najprawdopodobniej nie mają pojęcia o instalacji, którą tak jak wspomnieli będą sprawdzać) instalację powiedzą wam, że musieli zmienić część lub po prostu trzeba zapłacić za serwis. NIGDY NIE DAWAJ IM PIENIĘDZY!

Nasza rada…

Idealnie by było, abyście nawet nie otwierali drzwi.  Kiedy dzwonią dzwonkiem  i kontynuują, powiedzcie im wprost, że nie jesteście upoważnieni na wpuszczanie żadnego technika, jako że właściciel mieszkania przestrzegł Was i przekażecie im jego kontakt. Udawajcie, że dzwonicie do niego i spytajcie o ich imiona i firmę, którą reprezentują. Powiedzcie im, że zadzwonicie do nich kiedy właściciel Wam powie, że będzie w mieszkaniu. To bardzo proste,  pewne że dzięki temu odejdą i już nie wrócą aby przeszkadzać.

Jeśli więc jakkolwiek zostaliście zmyleni i weszli do Waszego ​​domu aby zrobić domniemany przegląd, powtórzcie tą metodę kiedy poproszą Was o pieniądze. Powiedzcie im, że wynajmujecie i że nie płacicie za takiego rodzaju rzeczy.  Możecie poprosić o nazwę i firmę dla której pracują i powiedzcie, że przekażecie im kontakt do właściciela, który już do nich zadzwoni i zapłaci za to, co należy.

Gotowe. Na pewno nie wrócą z powrotem do mieszkania. Są po prostu oszustami, nie są agresywni i nie powodują żadnych szkód, ale lepiej jeśli pieniądze z Waszego stypendium Erasmusa wykorzystacie na bardziej produktywne rzeczy takie jak poznanie Kordoby, wyjścia, podróże, cieszenie się pobytem 🙂

Jeśli nadal nie masz pokoju w Cordobie, odwiedź nas w Interasmundo, abyśmy mogli Ci pomóc we wszystkim. Możecie też przeczytać nasz artykuł o 8 najlepszych barach w Kordobie.