Home    Wielki Tydzień czyli Semana Santa w Kordobie: ciekawostki i trasy

Jak już wiecie, Hiszpania wywodzi się z tradycji katolickiej i z tego powodu Semana Santa, czyli Wielki Tydzień jest świętem wysoko cenionym w naszym kraju i oczywiście w Kordobie. Obchodzi się go w ostatni tydzień Wielkiego Postu, w niektóre lata w marcu, a w innych w kwietniu. Podczas tego tygodnia, który rozpoczyna się w Niedzielę Palmową, a kończy w Niedzielę Wielkanocną, nasze ulice wypełnione są procesjami (lub „pasos”, tak jak my je nazywamy), które dodają jeszcze więcej piękna Kordobie, przechodząc wąskimi uliczkami pełnymi życia. 

Semana Santa Córdoba

Czym jest procesja? Procesje są religijnym przemarszem z rzeźbami Maryi, Jezusa i innych świętych, które czasami przedstawiają sceny biblijne i towarzyszą im zespoły muzyczne. Rzeźby te niesione są na ramionach tragarzy tzw. costaleros, którzy trenują miesiącami aby być fizycznie gotowymi na Wielki Tydzień, jako dowód swego oddania.

Semana Santa Córdoba

Nazarenos (nazwa ta wydaje się być odzwierciedleniem miasta Nazaret) również towarzyszą procesjom i noszą spiczaste kapelusze zwane capirotes. Powodem noszenia tych kapeluszy jest to, iż podczas inkwizycji w średniowieczu skazani przez Kościół Katolicki byli zmuszeni do noszenia tych kapeluszy, a dziś wkłada się je na znak pokuty. Dodatkowo, kształt capirote nawiązuje do zbliżenia pokutników do nieba.

Semana Santa Córdoba

Czymś bardzo charakterystycznym podczas Wielkiego Tygodnia w Kordobie i w całej Andaluzji są typowe słodycze tego święta, którymi są torrijas, roscos i pestiños. Torrijas są kromkami chleba namoczonymi w mleku i smażone w oleju, które podaje się z cukrem lub miodem i cynamonem, a także mogą być nadziewane kremem. Roscos są czymś podobnym do pączków ale z bardziej miękkiego ciasta, a pestiños są małymi porcjami masy z mąki i jajka smażonego na oleju, do którego dodaje się cukier i miód. Możecie zapytać o nie w kafeterii Roldán. Nie możecie zakończyć swego Erasmusa w Kordobie bez ich spróbowania!

Semana Santa Córdoba

Jeśli chcecie maksymalnie cieszyć się Waszym Erasmusem w Kordobie, sprawdźcie Trasy procesji Wielkiego Tygodnia w Kordobie 2019 aby dowiedzieć się, jakie będą trasy i godziny procesji. Zalecamy Wam również pobranie aplikacji Semana Santa Kordoba 2019 aby być na bieżąco z ewentualnymi zmianami z ostatniej chwili i przewidywanego czasu przybycia procesji do punktu, w którym czekacie. Cieszcie się Wielkim Tygodniem jak Erasmusi w Kordobie!