Home    Wielki Tydzień czyli Semana Santa w Kordobie: ciekawostki i trasy

Wielki Tydzień czyli Semana Santa w Kordobie: ciekawostki i trasy

Hiszpania ma tradycje katolickie i w związku z tym Wielki Tydzień w Kordobie jest bardzo lubianym festiwalem w naszym mieście, jak i w całej Hiszpanii. Obchodzony jest w ostatnim tygodniu Wielkiego Postu, w niektórych latach w marcu, a w innych w kwietniu.

Podczas tego tygodnia, który rozpoczyna się w Niedzielę Palmową, a kończy w Niedzielę Wielkanocną, nasze ulice wypełniają się procesjami (lub «pasos», jak je nazywamy).

To dodaje jeszcze więcej piękna do Cordoby, przechodząc przez wąskie uliczki pełne życia.

Czym są procesje wielkanocne?

Są one przedstawieniem męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa poprzez sceny biblijne zwane «misteriami», a najczęściej towarzyszą im stojące za nimi zespoły muzyczne. Wszystkie te sceny razem, wraz z podtrzymującymi je strukturami, nazywane są «pasos».

Te «pasos» są niesione na ramionach mężczyzn lub kobiet (w zależności od bractwa), i są nazywane «costaleros» (ze względu na «costal», który zakładają na głowę, aby utrzymać duży ciężar).

Na ogół ci mężczyźni i kobiety, którzy należą do określonego bractwa pokutnego, trenują przez poprzednie miesiące, aby być fizycznie przygotowanym na Wielki Tydzień, jako dowód swojej pobożności.

semana santa en Córdoba

Nazarenos

(nazwa ta wydaje się być odzwierciedleniem miasta Nazaret) również towarzyszą procesjom i noszą spiczaste kapelusze zwane capirotes.

Powodem noszenia tych kapeluszy jest to, iż podczas inkwizycji w średniowieczu skazani przez Kościół Katolicki byli zmuszeni do noszenia tych kapeluszy, a dziś wkłada się je na znak pokuty. Dodatkowo, kształt capirote nawiązuje do zbliżenia pokutników do nieba.

torrijas-erasmus-cordoba

Torrijas

Czymś bardzo charakterystycznym podczas Wielkiego Tygodnia w Kordobie i w całej Andaluzji są typowe słodycze tego święta, którymi są torrijas, roscos i pestiños. Torrijas są kromkami chleba namoczonymi w mleku i smażone w oleju, które podaje się z cukrem lub miodem i cynamonem, a także mogą być nadziewane kremem.

Roscos są podobne do rosquillas, ale z bardziej miękkim ciastem. Pestiños natomiast to małe ciasta z mąki i jajka smażone na oleju, do których dodaje się cukier i miód. Możecie zapytać o nie w kafeterii Roldán. Nie możecie zakończyć swego Erasmusa w Kordobie bez ich spróbowania!

Semana Santa Córdoba

Jeśli chcecie maksymalnie cieszyć się Waszym Erasmusem w Kordobie, sprawdźcie Trasy procesji Wielki Tydzień w Kordobie 2022 aby dowiedzieć się, jakie będą trasy i godziny procesji.

Zalecamy Wam również pobranie aplikacji Semana Santa Cordoba 2022 aby być na bieżąco z ewentualnymi zmianami z ostatniej chwili i przewidywanego czasu przybycia procesji do punktu, w którym czekacie. Cieszcie się Wielkim Tygodniem jak Erasmusi w Kordobie! Przypominamy, że zarówno przewodnik dla studentów, jak i przewodnik turystyczny po Cordobie można pobrać klikając tutaj.