Home    Koszty życia w Kordobie dla studentów Erasmusa

Koszty życia w Kordobie dla studentów Erasmusa

Jedno pytanie, które nasuwa się nam wszystkim przed przeprowadzką do nowego miasta jest ile pieniędzy będzie mnie kosztować mieszkanie tam. To zależy od wielu czynników i od życia, które chcesz prowadzić w mieście, jako że istnieją ceny na każdy gust. Jeśli jesteście Erasmusami najprawdopodobniej pieniądze spływają Wam trochę skromnie ale najlepsze w Kordobie jest to, że możecie spędzić tu rok bez wielkich strat, chociaż będąc całkowicie szczerymi, nie jest to także rok dobry na oszczędzanie

Będziecie mieli lepsze i gorsze miesiące, ale Kordoba nie jest drogim miastem. Obliczmy ile pieniędzy miesięcznie potrzebujecie aby dotrwać do końca miesiąca bez problemu, przynajmniej z podstawowymi wydatkami na Erasmusa.

KOSZTY ŻYCIA NA ERASMUSIE W KORDOBIE (ceny za miesiąc za osobę w mieszkaniu dzielonym z 4 osobami):

Wynajęcie pokoju: 230 a 330€

Światło: 25-35€ (zależy od miesiąca)

Wodę: 10 a 15€

Internet: około 10€

Butla z gazem: 6€ (starcza na dwa tygodnie)

Gaz ziemny (jeśli posiadasz): 5 a 15€

Karta doładowania do telefonu: od 11€

Na obecną chwilę: pomiędzy 218 a 368 euro miesięcznie bez wliczonego transportu i jedzenia. Kontynuując, wskazujemy Wam ceny transportu i napojów w Kordobie. Kwota wydatków zależy od częstotliwości z jaką będziecie korzystać z autobusu lub ile wydacie na jedzenie, napoje, wyjścia i inne Erasmusowe wypady. Abyście mieli wyobrażenie:

  • Bilet autobusowy: 1,30€ (bądź w przypadku Bonobusu: 0’73€)
  • Piwo lub napój: 1,50 – 1,80€
  • Kawa: 1,20€

Być może trzeba będzie doliczyć około 100 lub 200 euro więcej za miesiąc (wydatki pomiędzy 320€ a 560€), ale ta kwota nawet nie zbliża się jeszcze do średniej któregokolwiek z miast europejskich i tak jak już powiedzieliśmy wcześniej: Kordoba jest tanim miastem. Teraz wyszczególnimy Wam wydatki nieco szerzej aby było dla Was jasne czego potrzebujecie podczas tego roku na Erasmusie.

Wydatek za wynajem: Zwykle dzieli się mieszkanie z innymi osobami. Będziecie mieli o wiele bardziej pełniejsze doświadczenie na Erasmusie i jest to najtańsza opcja. Cena może zależeć od obszaru bądź dzielnicy Kordoby, stanu mieszkania, wyposażenia, rozmiaru pokoju i ilości osób z którymi mieszkasz, ale nie powinna być większa niż 285 euro. Normalne jest płacenie około 200€ za miesiąc bez wliczonych rachunków.

Transport

Możecie zajrzeć do sekcji „Transport”, w której wyjaśniliśmy Wam jakie są dostępne środki aby poruszać się po Kordobie i ich ceny, chociaż w większości będziecie przemieszczać się na piechotę. Kordoba nie jest duża i odległości są krótkie, poza tym jeśli wybierzecie dzielnicę w której mają w zwyczaju mieszkać Erasmusi, np. Ciudad Jardín lub Vallellano, centrum będzie praktycznie obok.

Jeśli kupicie bonobus w celu przemieszczania się autobusem, możecie zaoszczędzić pieniądze. Kupując bilet po raz pierwszy musicie zapłacić 1 euro za kartę i pierwsze doładowanie za minimum 5 euro. W miesiącu nie wydacie więcej niż 30€ za transport (każdy bilet płacony z bonobusu kosztuje 0,70€)

Jedzenie

Jedzenie jest wydatkiem nieco skomplikowanym do obliczenia. Nie wszyscy jemy to samo, i oczywiście, zależy też od tego gdzie i co kupujemy. W Kordobie znajduje się „Lidl”, jeden z tańszych, ale jest na obrzeżach i prawdopodobnie nie posiadacie samochodu.

Supermarket „Día”

Najlepszą opcją jest supermarket „Día”, w którym znajdziecie dobrej jakości produkty i w dobrej cenie. Średnie wydatki dla Erasmusa mogą wynosić pomiędzy 85 a 100 euro miesięcznie. Wpływa na to znacznie czy lubicie gotować czy nie, jako że gotowe jedzenie zawsze jest bardziej drogie jak gdybyście gotowali dla siebie samych.

Telefon

Niestety, Hiszpania jest jednym z krajów europejskich, w którym płaci się więcej za telefonię komórkową i mamy dużo firm, które oferują tą usługę w naszym państwie, chociaż ceny znacznie się od siebie nie różnią. Najtańszym operatorem komórkowym, który znaleźliśmy jest Yoigo, który oferuje dogodne warunki i dobrą usługę. Najtańsza jest karta pre-paid i w zależności od tego co chcecie możecie mieć za 8 euro miesięcznie, do których należy dodać sumę pieniędzy, które wydaliście.

Wyjścia na miasto

To naprawdę zależy od Was. Jak często w miesiącu wychodzicie? Ile chcecie wydać na każde wyjście? Do jakich miejsc wychodzicie? Generalnie dyskoteki i puby w Kordobie są bezpłatne, chociaż zawsze są miejsca, w których musicie zapłacić za wejście, zazwyczaj w późnych godzinach nocnych. Szklanka alkoholu zazwyczaj kosztuje około 7€  na dyskotece i około 5€ w barach, co w porównaniu z tym co się płaci w dużych stolicach nie jest dużo. Piwo wydaje się być najtańsze- około 1,20 euro za małą butelkę.

Jak już sprawdziłeś, Kordoba nie jest drogim miastem. Wszystko zależy od życia, które będziesz  prowadzić podczas swego pobytu na Erasmusie, ale zalecamy Ci zaplanowanie miesiąca, obliczenie stałych wydatków i trzymanie tych pieniędzy w szufladzie tak jak gdyby nie istniały, więc nie będą Cię kusić abyś wydał więcej. Jeśli dobrze tym pokierujesz, może się zdarzyć, że będą miesiące w których zostanie Ci mała ilość pieniędzy aby przechować je na podróże.